top of page

KRC MOLD & PLASTİK 

Kaliteye odaklanma anlayışı ve müşteri memnuiyetini kendine ilke edinmiştir.

shutterstock_2267754377.jpg

KRC MOLD & PLASTİK 

Firması varlığını sürdürebilmek için, yönetim stratejilerini hedeflerle göre yönetmek ve sürekli iyileşme anlayışı ile çalışır...

ISO SERTİFİKA

shutterstock_1412368988 (1).jpg

KRC MOLD, kaliteye odaklanma anlayışı ve müşteri memnuniyetini kendine ilke edinmiştir. KRC MOLD & PLASTIC firması varlığını sürdürebilmek için, yönetim stratejilerini hedeflere göre yönetmek ve sürekli iyileşme anlayışı ile çalışır. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile birlikte, iş güvenliği, iş sağlığı ve çevre yönetimini dikkate alarak, sürekli iyileştirme çalışmaları ile müşterilerimize en iyi kaliteyi sunuyoruz. Kalite anlayışımızı sürdürebilmek ve verimli kılabilmek için, üretim tesisimizi sürekli çalışır durumda tutuyoruz. Bizim öncelliğimiz; kalite yönetim sistemlerini ve müşterilerimizin özel isteklerini ön planda tutmaktır.

01

Durum analizi

Kalıp tasarımına başlamadan önce müşteriden 3d/2d ürün datalarının ve yıllık adet bilgisinin alınır. Sonrasında parçanın malzemesi seçilir, proses zamanı göz önünde bulundurularak kalıp göz sayısı ve üretim yöntemi belirlenir. Üretilecek parçanın 3B geometrisi ve toleranslı teknik resmi oluşturulur. Onun üzerine değerlendirmeler yapılır.

Enjeksiyon makinasına göre kalıp ebatlarının belirlenir.

En son olarak zaman planı oluşturulur.

02

Ürün tasarımı

Kavramsal tasarım aşamasında yapılacak kalıp, plastik enjeksiyon kalıbı ise hareketli maça olup olmayacağı, yolluk ve itici tipi, soğutma sistemi prensipleri belirlenir.
Eğer saç kalıbı yapılacak ise kesme, bükme, form verme gibi adımların sırası, bant genişliği, adım uzunluğu gibi kalıbın temel prensipleri belirlenir. Plastik akış analizleri ile doldurma, ütüleme, soğutma ve çarpılma fazları hesaplanır.

03

Deneme Baskısı ve kalite kontrol

Deneme baskısı yapılır. Üretim sırasında parçada hata riski öngörülüyorsa, (plastik enjeksiyon kalıbı için mold flow yapılarak yolluk yerlerinin belirlenmesi gibi) üretim simülasyonu yapılarak riskler minimize edilebilir. Kalite politikasında her zaman için müşterilerin beklentilerini ilke edinen firmamız, müşterilerin istek ve taleplerini göz önünde bulundurarak uygun kalitede ürün üreterek zamanında teslim etmeyi hedefler. Üretim öncesinde ve sonrasında ürün ve hizmetlerin kalitesini sürekli olarak KRC MOLD ekibimizden kontrol altında tutulur ve ölçüm cihazlar ile ve kalite kontrollerinde güvenilir sonuçlar alır.

x.jpg

04

Müşteri onayı

Kalıp tasarımı süreci boyunca müşterilerimiz her aşamada bilgilendirilir. Olası değişiklikler hakkında bilgilendirilir, kalıp iyileştirmeleri hakkında bazı önerilerde bulunulur. Firmamız tarafından yürütülen tüm kalıp çalışmaları, nihai ürünün kusursuz şekilde üretilmesi ve yüksek kalite standartlarına sahip olması amacına hizmet eder. Gözden geçirme işlemleri tamamlandıktan sonra müşterinin onayına sunulan kalıp, gelen onay üzerine seri üretime hazır hale getirilir.

05

Üretim aşaması

06

Ürün teslim

KRC MOLD un gelişmiş üretim parkuru ve yüksek teknolojili CNC tezgahları kullanılarak kalıba ait tüm alt parçaların imalatı gerçekleştirilir. Tüm bu süreç, alanının en iyi profesyonelleriyle yürütülür. Kalpların alt bölümünü ilgilendiren montajlar meydana getirilir. Kalıplara alıştırma işlemi uygulanır. Ayrıca bazı parçalara ısıl işlem uygulanır. 

Kalıp üretimi aşamasında, harici tüm işlemler gerçekleştirilir. Bu evrede kalıpların erkek ve dişi tarafları bir araya getirilerek genel bir değerlendirme ve gözden geçirme yapılır. Son olarak kalıplar kapatılır. Su ve hidrolik bağlantıları da gerçekleştirilerek kontroller yapılır. Ayrıca kalıbın tanımlanması için kalıba etiketleme yapılır. Parça üretiminin daha güvenli hale gelmesini sağlayan kalıp kilitleri de kalıba monte edilir ve ilk numune için tüm kalıp sistemi kullanıma hazır hale getirilir. 

shutterstock_2298341161.png
bottom of page