top of page

KRC MOLD & PLASTIK 

We adopted the principle of focusing on quality and customer satisfaction.

shutterstock_2267754377.jpg

KRC MOLD & PLASTIK 

It has adopted the understanding of focusing on the quality and customer satisfaction as a principle.

ISO Zertificate

shutterstock_1412368988 (1).jpg

KRC has adopted the principle of focusing on quality and customer satisfaction. KRC MOLD & PLASTIC works with the understanding of the management strategies according to targets and continuous improvement in order to maintain its existence. With ISO 9001 Quality Management System, we offer the best quality to our customers with continuous improvement studies, taking into account occupational safety, occupational health and environmental management. In order to maintain our quality understanding and to make it efficient, we keep our production facility in continuous operation. Our priority is to priorities quality management systems and special requests of our customers.

01

Situation analysis

Before starting the mold design, 3D/2D product data and annual quantity information are obtained from the customer. Afterwards, the material of the part is selected, the number of mold cavities and production method are determined considering the process time. The 3D geometry and tolerant technical drawing of the part to be produced are created. Evaluations are made on it.

Mold dimensions are determined according to the injection machine.

Finally, a time plan will be created.

02

Product design

In the conceptual design stage, if the mold to be made is a plastic injection mold, whether there will be a movable core or not, gating and ejector type, cooling system principles are determined.

If it is a sheet mold, the basic principles of the mold such as the sequence of steps such as cutting, bending, forming, band width, step length are determined. Filling, ironing, cooling and warpage phases are calculated by plastic flow analysis.

03

Trial edition and quality Control

Deneme baskısı yapılır. Üretim sırasında parçada hata riski öngörülüyorsa, (plastik enjeksiyon kalıbı için mold flow yapılarak yolluk yerlerinin belirlenmesi gibi) üretim simülasyonu yapılarak riskler minimize edilebilir. Kalite politikasında her zaman için müşterilerin beklentilerini ilke edinen firmamız, müşterilerin istek ve taleplerini göz önünde bulundurarak uygun kalitede ürün üreterek zamanında teslim etmeyi hedefler. Üretim öncesinde ve sonrasında ürün ve hizmetlerin kalitesini sürekli olarak KRC MOLD ekibimizden kontrol altında tutulur ve ölçüm cihazlar ile ve kalite kontrollerinde güvenilir sonuçlar alır.

x.jpg

04

Customer approval

Throughout the mold design process, our customers are informed at every stage. They are informed about possible changes and some suggestions are made about mold improvements. All mold studies carried out by our company serve the purpose of producing the final product flawlessly and having high quality standards. After the review processes are completed, the mold is presented to the customer for approval and upon approval, it is made ready for mass production.

05

Production phase

06

Product delivery

KRC MOLD un gelişmiş üretim parkuru ve yüksek teknolojili CNC tezgahları kullanılarak kalıba ait tüm alt parçaların imalatı gerçekleştirilir. Tüm bu süreç, alanının en iyi profesyonelleriyle yürütülür. Kalpların alt bölümünü ilgilendiren montajlar meydana getirilir. Kalıplara alıştırma işlemi uygulanır. Ayrıca bazı parçalara ısıl işlem uygulanır. 

Kalıp üretimi aşamasında, harici tüm işlemler gerçekleştirilir. Bu evrede kalıpların erkek ve dişi tarafları bir araya getirilerek genel bir değerlendirme ve gözden geçirme yapılır. Son olarak kalıplar kapatılır. Su ve hidrolik bağlantıları da gerçekleştirilerek kontroller yapılır. Ayrıca kalıbın tanımlanması için kalıba etiketleme yapılır. Parça üretiminin daha güvenli hale gelmesini sağlayan kalıp kilitleri de kalıba monte edilir ve ilk numune için tüm kalıp sistemi kullanıma hazır hale getirilir. 

shutterstock_2298341161.png
bottom of page